Karın germe ya da abdominoplasti; karın önduvarındaki fazla deri ve yağların alınması ve kas dokularının sıkılaştırılması amacıyla yapılan estetik bir operasyondur.  Kilo alıp verme, hamilelik vb. nedenlerle karın önduvarında biriken yağ dokusu ve derideki sarkıklıklar, belirli bir dönemden sonra yoğun egzersizle bile kaybedilemeyebilir. Bu durumda en iyi alternatif abdominoplasti operasyonudur.  Bu operasyon için ideal hasta; ek sağlık problemi olmayan, sigara kullanmayan ve ideal kilosuna yakın hastadır. Karın germe ameliyatının kilo verme ameliyatı olmadığı unutulmamalıdır. Teknik olarak genel anestezi altında yapılan 2-3 saat süren bir operasyondur.

Bikini bölgesinde ya da sezaryen kesisinin olduğu seviyede yapılan bir kesiyle yapılan operasyon ile fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır, karın kasları sıkılaştırılır, gerektiğinde göbek deliği yeniden şekillendirilir. Operasyon sonrası ağrı şikayeti olabilir, ağrı kesicilerle rahatlıkla giderilebilmektedir. Hastanın ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre operasyon mini abdominoplasti, abdominoplasti, belt lipektomi olarak adlandırılan farklı tekniklerle yapılabilmekte, gerektiğinde liposuction gibi ek operasyonlarla sonuçlar iyileştirilmeye çalışılmaktadır.  

Mini abdominoplasti; hafif düzeyde sarkıklıkları ve fazlalıkları olan hastalarda uygulanan, daha küçük bir kesiyle yapılan bir operasyondur.  Belt lipektomi; özellikle aşırı kilo alıp vermiş, mide küçültme ameliyatı geçirmiş hastalarda sarkıklıkların sırta doğru uzandığı durumlarda, kemer şeklinde deri ve yağ dokusu çıkarılması operasyonudur.  Operasyon sonrası korse kullanılmakta, bir hafta boyunca yatak istirahati, bir ay boyunca da efor gerektiren faaliyetlerden uzak durulması  gerekmektedir. Bu dönemde de hastalarımdan en önemli isteğim sigara içmemeleridir.  Her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatı sonrasında da nadir de olsa kanama, sıvı birikimi, infeksiyon ve yara iyileşmesi problemleri ile karşılaşılabilmektedir. Özellikle ameliyat sonrası tavsiyelerime uymanız problemlerin en aza inmesi açısından kritiktir.