RİNOPLASTİ

Burun estetiği ya da rinoplasti; dünya çapında en çok uygulanan estetik cerrahi operasyonlarından biridir. Yüz estetiğinin en belirleyici ünitelerinden biri olan burnun şekli ve boyutu rinoplasti operasyonu ile iyileştirilebilmektedir.

Rinoplasti operasyonu ile burnun boyutları artırılıp azaltılabilir, burnun uç kısmı ve sırt kısmındaki eğrilikler düzeltilebilir, burun delikleri daraltılıp küçültülebilir ve burun ile dudak arasındaki açı değiştirilebilir. Ek olarak belirli solunum sıkıntıları da rinoplasti operasyonu ile iyileştirilebilir.

Doğumsal defektler, travma sonrası şekil bozuklukları ve estetik problemler nedeniyle burnundan şikayetçi olan hastalar için rinoplasti, yüz görünümünü etkin bir şekilde iyileştirebilecek bir operasyondur.

Rinoplasti operasyonunun başarısındaki en önemli nokta; mükemmel bir burnu değil, daha iyi görünen bir burnu hedeflemektir. Bilgisayar programlarından elde edilen görüntülerdeki gibi ya da başkasının burnu gibi bir burun istemek gerçekçi olmamaktadır. Bu nedenle burnunuzla ilgili problemlerinizi doktorunuzla tartışıp sakin, akılcı ve gerçekçi bir şekilde değerlendirme yaptıktan sonra operasyona karar vermeniz daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Rinoplasti operasyonuna karar verdiğinizde problemlerinizi, beklentilerinizi, endişelerinizi ve sormak istediğiniz herşeyi çekinmeden ifade etmelisiniz. Bu sorular doktor olarak benim sizleri anlamam için çok önemlidir.

Ameliyat öncesinde hazırlık aşamasında yapılması gerekenler – diyet, ilaçlar, tıbbi analizler vs.- size ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Yaşayacağınız süreç ile ilgili bilgi sahibi olmanız, bu süreci atlatmanızda size yardımcı olacaktır.

OPERASYON SÜRECİ

Operasyon; genel anestezi altında yapılmakta ve yaklaşık iki saat sürmektedir. Operasyon sırasında burun derisi, kıkırdak ve kemik yapılar ve gerektiğinde burun içi yumuşak dokuları estetik amaçlara uygun olarak yeniden şekillendirilmektedir. Operasyon sonunda burnun üstüne ve içine burnun şekillendirilmesine ve iyileşmesine yardımcı olmak amacıyla atel ve tampon konmaktadır.

Operasyon sonrası erken dönemde ağrı, burun çevresinde kızarıklık, şişlik, morluk, nefes alma güçlüğü gibi problemlerle karşılaşılabilmektedir. Tüm bunlar operasyonun doğal sonuçlarıdır ve zamanla düzeleceklerinden emin olabilirsiniz. Atel ve tamponlar ilk hafta içinde çıkarılacaktır.

Atel ve tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnun son şeklini alması birkaç ayı bulabilmektedir. Bu dönemde sizden istediğimiz; operasyon alanını travmadan ve güneşten korumanız ve önerilerimizi dikkate almanızdır. Başarılı bir operasyonun sırrı karşılıklı anlayış ve uyumlu çalışmadan geçmektedir.