YÜZ GERME AMELİYATI

Yaşlanma, güneşin zararlı etkileri, sigara kullanımı sonucu yüz cildinin su, kollajen, elastik lifler ve proteoglikan içeriği azalmaktadır. Yerçekiminin de etkisiyle yüzdeki cilt, ciltaltı yağ dokusu ve kas dokuları bu kayıplardan etkilenir. Oluşan değişimler yüzümüzde incelme, sarkma, kırışma ve yaşlı bir görünüme neden olmaktadır.

Yüz germe (ritidektomi- face lift) ameliyatı; yüzde ve boyunda yaşlanmaya bağlı oluşan değişimlerin düzeltilmesine yönelik yapılan cerrahi bir prosedürdür. Yanaklarda oluşan sarkmalar, burun, çene ve dudakların çevresinde oluşan derin çizgiler ve çene altı ve boyunda oluşan yağ birikimleri ve sarkmalardan şikayetçi iseniz bu operasyon sizin için uygun olabilir.

Teknik olarak yüz germe ameliyatı; genel anestezi altında şakak bölgesinde saçlı deriden başlayıp kulağın çevresine uzanan bir kesi ile yapılır. Hastanın ihtiyaçlarına ve planlanan operasyona uygun şekilde ciltaltı yağ ve kas dokuları yeniden şekillendirilir, fazla cilt dokusu çıkarılır.

Ameliyat sonrası ilk bir haftalık dönemde yatak istirahati, sonraki bir ay boyunca da ağır efor gerektiren faaliyetlerden uzak durulmasını tavsiye ediyorum. Bu dönemde operasyon alanlarında kızarıklık, şişlik, hissizlik, asimetrik görünüm vb. olabilmektedir. Bu şikayetlerin büyük bir kısmı istirahat sürecinde geçmektedir.
Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da yara izi oluşmu kaçınılmazdır. Ancak bu yara izleri mümkün olduğu kadar gizlenmekte ve zamanla azalmaktadır.
Yüz germe ameliyatının yaşlanma sürecini durdurması söz konusu değildir. Sadece mevcut problemleri çözmeye yöneliktir. Ameliyatın etki süresi hakkında yorum yapmak mümkün değildir.