Mezoterapi; kozmetik amaçlarla cilt genleştirme ve yenileme amacıyla uygulanan tedavi yöntemidir. Teknik açıdan saptanan sorunlara uygun olarak seçilen ilaç, vitamin, doğal bitki ekstreleri cilde enjekte edilmektedir.

Mezoterapi uygulamaları selülit tedavisi, cilt gençleştirme, lipoliz (zayıflama) ve saç dökülmesinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Selülit ve cilt gençleştirme tedavisinde hyalüronik asit ve kollajen ağırlıklı ‘kokteyller’, lipoliz amacıyla fosfatidilkolin içeren ilaçlar ve saç dökülmesinin tedavisinde minoksidil ve büyüme hormonu içeren karışımlar düzenli aralıklarla hedef bölgeye injekte edilmektedir.

Teknik olarak uygulama alanına lokal anestezik kremler ve soğuk uygulama yapıldıktan sonra, insülin iğneleri ile çok sayıda enjeksiyon yapılmaktadır. Tedavi programı 2-3 hafta arayla 2-4 seans halinde uygulanmaktadır.

Uygulama sonrası erken dönemde kızarıklık, morluk, hafif düzeyde ağrı olabilmektedir. Tedavinin etkinliği tüm seanslar uygulandıktan sonra kısa dönemde görülebilmektedir.