Yaşlanmanın yüzümüzde oluşturduğu etkilerin altında yatan neden ciltaltı yağ dokusunun azalmasıdır. Yağ enjeksiyonu bu durumu tersine çevirebilecek en iyi çözümlerden biridir. Elmacık kemikleri, çene bölgesi, burun ve dudak çevresine yapılan yağ enjeksiyonları ile yüz gençleştirme etkisi elde edilebilmektedir. Yağ enjeksiyonu ek olarak cildin daha canlı ve genç görünmesine de yardımcı olmaktadır.

Teknik olarak lokal anestezi altında karın önduvarı, basen vb. yerlerden alınan yağ dokusu birtakım işlemlerden geçirildikten sonra gerekli alanlara yine lokal anestezi altında enjekte edilmektedir. Yağ alınan alanlarda ve enjeksiyon yapılan alanlarda erken dönemde kızarıklık, morluk, ağrı olabilmektedir.

Yağ enjeksiyonunun hyalüronik asit benzeri dolgu maddelerine göre avantajı, uygulandığı alanda kanlanmanın etkisiyle daha uzun süre kalabilmesidir.
Yağ enjeksiyonu sıklıkla yüz gençleştirme amacıyla uygulandığı gibi, dudak dolgunlaştırma, meme büyütme, kalça büyütme ve bacaklardaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir.