Saç ekimi, kişinin sağlıklı saçlarının cerrahi yöntemlerle alınıp, dökülmüş alanlarına ekilmesi operasyonudur.

Genetik ve çevresel faktörler, stres, metabolik değişiklikler, beslenme problemleri, ,ilaçlar ve karmaşık tedaviler saç dökülmesine neden olabilmektedir. Çeşitli bitkisel ve kimyasal ilaçlar, şampuanlar ve losyonlar ile saç dökülmesinin önüne geçilmeye çalışılmakta ya da yeniden çıkması için mücadele edilmektedir. Ancak hiçbir yöntem saç ekimi kadar etkin olmamaktadır.

Yaygın olarak saç ekimi erkek tipi saç dökülmesinde kullanılmakla birlikte, kadın tipi saç dökülmesi, operasyon, travma veya infeksiyon sonrası oluşmuş saç dökülmesi, doğuştan olan saç kayıpları ve saçın aşırı gerilmesi sonucu oluşan dökülmelerde de saç ekimi etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Teknik olarak lokal anestezi altında genelde saçlı derinin arkasından, genetik olarak dökülmeyen bölgeden alınan kıl kökleri, saç çıkmayan alanlara ekilmektedir. Kişinin ihtiyacına göre değişmekle birlikte operasyon 4-8 saat sürebilmektedir.

FUE (Follicular unit extraction) yöntemi; saç ekiminde kullanılan en gelişmiş tekniktir: Bu yöntemde özel bir cihaz yardımıyla saç kökleri sağlıklı bir şekilde alınıp, önceden planlanmış alanlara ekim yapılmaktadır. Bu yöntem sayesinde saçlı deride yara izi bırakılmamaktadır.

Uygulama sonrası erken dönemde saçlı deride kızarıklık,şişlik ağrı olabilmekte, ağrı kesiciler ile rahatlıkla giderilebilmektedir. Tedavinin sonuçları açısından değerlendirildiğinde; ekilen saçların büyük bir kısmı ilk ay içinde dökülmektedir. Sonrasındaki 3-6 ay, bazen de bir yıl içerisinde sağlıklı saçlar çıkmaktadır. Bu dönemde tavsiyelerimize uymanız sonucun başarılı olması için kritik öneme sahiptir.