Her türlü travmadan, yaralanmadan, cerrahi müdahaleden ve yanıktan sonra bir miktar yara izi kalabilmektedir. Erken dönemde belirgin, kızarık olan yara izleri yaklaşık bir yıl içinde kabul edilebilir seviyeye gelmekle birlikte bazı durumlarda istenmeyen görünümler oluşabilmektedir. Yara izinin geniş, ciltten kabarık, estetik açıdan rahatsız edici olduğu durumlarda çeşitli tedavi alternatiflerinden faydalanabilmekteyiz.

Erken dönemde yara izini azaltan kremler, silikon baskı ürünleri, kişiye özel bası giysileri ile çözüm üretilirken geç dönemde cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

Yara izinin olduğu alanın kimyasal, mekanik ya da lazer dermabrazyon yöntemleriyle yenilenmesi, sağlıklı dokuların doku genişletme yöntemleri kullanılarak büyütülüp, sorunlu alanların bu yeni dokuyla kapatılması, yara izine bağlı olarak oluşan fonksiyonel problemler için farklı rekonstrüktif operasyonlar, doku nakli uygulamaları yapılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; her türlü yaralanmadan sonra, bu tür müdahalelerden sonra bile mutlaka bir miktar yara izi kalması kaçınılmazdır.

Ayrıntılı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.