Kepçe kulak ameliyatı ya da otoplasti; kulak yapısındaki şekil bozukluklarının cerrahi yöntemlerle düzeltilmesidir.

Doğumsal bir hastalık olarak tanımlanabilecek kepçe kulak, okul çağı çocuklarında sorunlara sebep olabilmektedir. Özgüven sorunları ve sosyalleşme güçlükleri çeken, kulaklarında şekil bozukluğu olan çocuklar için otoplasti operasyonu etkin bir çözüm yoludur.

Kulak gelişimi gözönüne alındığında otoplasti operasyonu için en uygun dönem okul öncesi dönemdir. Ancak daha ileri yaşlarda da bu operasyon rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Hastalarımızın çoğunluğu kepçe kulak deformitesi nedeniyle başvurmakla birlikte, otoplasti operasyonu ile kulaklarda mevcut farklı şekil bozuklukları ve posttravmatik deformiteler de düzeltilebilmektedir.

Otoplasti; ileri yaşlarda lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte, çocuklarda genel anestezi altında yapılmaktadır. Kulağın arka tarafınan bir kesi ile yapılan operasyonda, kulağın anatomisi ve doğallığı bozulmadan kulak kıkırdakları ve derisi şekillendirilerek kulağın görünümü düzeltilir. Operasyon sonrası bir hafta süreyle bandaj pansuman uygulanır, sonraki bir aylık dönemde de hastalarımın bandana- tenisçi bandı kullanarak operasyon alanlarını travmadan korumalarını tavsiye ediyorum. Erken dönemde kulak ve çevresinde morluk, şişlik, ağrı olması doğaldır.