Meme kucultme ameliyatı ya da redüksiyon mammoplasti; meme dokusundaki fazla cilt, yağ ve meme dokusunun çıkarılması operasyonudur.

Sırt ve boyun ağrısı, meme çevresinde oluşan kızarıklık ve pişikler, sütyen askısına bağlı oluşan ağrı ve kızarıklıklar, memenin kendisinde oluşan ağrılar, nefes alma güçlüğü ve kıyafet seçiminde yaşanan güçlükler, biz plastik cerrahların meme küçültme operasyonu düşünen hastalardan en çok duyduğu şikayetlerdir. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı kozmetik bir operasyon olmasının ötesinde, fiziksel iyileşme de sağlayan bir ameliyattır.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında 2-3 saat süren bir operasyondur. Meme başı çevresinde ve meme üzerinde yapılan kesilerle fazla dokular çıkarılıp meme dokusu yeniden şekillendirilmektedir. Operasyon sonrası birkaç hastanede takip ettiğimiz hastalarımız gerekli tıbbi tedavilerle desteklenmektedir. Bir haftalık yatak istirahati ve bir aylık aktif dinlenme periyodu sonrası hastalarımız normal yaşantılarına dönebilmektedir. Bu bir aylık dönemde hastalarımızdan korse kullanmalarını talep ediyoruz.

Meme küçültme ameliyatı basit bir operasyon değildir. Sağlıklı bireylerde güvenli bir prosedür olmakla birlikte, her operasyonda olduğu gibi bazı riskler barındırmaktadır. Kanama, infeksiyon, yara iyileşmesi problemleri, meme başında his kaybı, genelde sigara içen veya diyabetik hastalarda meme başı dokusunun kaybı ve memenin asimetrik görünmesi nadiren de olsa görülmektedir. Operasyon sonrası meme üzerinde yara izi kalması kaçınılmazdır.