Obezite, dünya çapında yaygın bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Obeziteyle mücadele adına yapılan diyet ve egzersiz programlarına ek olarak son yıllarda bariatrik cerrahi (sindirim sistemine yönelik yapılan cerrahi girişimler) ön plana çıkmaktadır.

Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass, mide küçültme gibi farklı teknik ve adlandırmaları olan bariatrik cerrahi işlemleri; yanında birçok ek hastalık getiren obezitenin tedavisi için bir umut kaynağıdır. Ülkemizde başarıyla uygulanan bu operasyonlar sonrasında kilo veren hastalarda farklı problemler ortaya çıkmaktadır. Kilo kaybına bağlı olarak vücutta deformite ve sarkmalar hastaları estetik açıdan rahatsız eder hale gelmektedir. Bu aşamada devreye giren estetik ve plastik cerrahi uzmanlarının yaptığı operasyonlara genel olarak postbariatrik cerrahi işlemleri adı verilmiştir.

Postbariatrik cerrahi sürecinde; hastanın ihtiyacı olan operasyonlar, operasyonların zamanlaması ve planlanması, bu konuda hastanın ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi, kilo verme sürecinin estetik açıdan da en mükemmel şekilde sonuçlandırılması estetik cerrahinin temel hedefleridir.

Bariatrik cerrahi sonrası hastanın kilo vermesinin ve metabolizmasının düzene girmesi bir yıl kadar sürmektedir. Bu nedenle operasyondan 1-1.5 yıl sonra posbariatrik cerrahi işlemler planlanmaya başlanmaktadır.

Kilo verme sonucu meme, karın önduvarı, sırt, popo, kollar, bacaklar, boyun ve yüzde sarkmalar oluşabilmekte, tüm bu bölgelere yönelik planlanan operasyonlar farklı kombinasyonlar halinde tek seansta veya birkaç seansta uygulanabilmektedir.

Tüm bu operasyonlarda amacımız; hastalarımızın dış görünümünün estetik açıdan doğal ve kabul edilebilir hale gelmesini sağlamak, bu zorlu sürecin sonunda mutlu bir hayat sürebilmelerine katkı sağlamaktır.

Op. Dr. Rahmi EVİNÇ
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı